Lietuvos arboristikos centras

Font Size

Cpanel
Straipsniai Populiarūs Pavojai gamtoje Atsargiai - uogų gražumas yra apgaulingas

Populiarūs

Atsargiai - uogų gražumas yra apgaulingas

Labai ilgai šiemet tęsėsi mėlyniavimo sezonas. Šiek tiek jų galima pasirinkti ir dabar, tik ieškoti reikia arčiau pelkės, ūksmingame miške, kur mėlynojų neišdžiovino sausra. Papelkiuose, atviruose pušynuose, kirtavietėse raudonuoja bruknės: šios skanios uogos yra vėlyvos vasaros ženklas.

keturlape vilkauoge 700

Keturlapė vilkauogė. Autoriaus nuotrauka

Tačiau šiuo metu gamtoje gausu ir labai gražių uogų, vaisių, kurie nevalgomi ar net nuodingi. Taigi ko verčiau miške neliesti? Perskaitę apie tai perspėkite ir savo šeimos narius, pažįstamus.

Štai tarp žolių žvilgsnį traukia žaliais lapais krūmelis, kurio šakutės apkibusios viliojančio raudonumo uogomis. Sustokite! Tai žalčialunkis. Jis visas nuodingas: žievė, lapai, vaisiukai. Žalčialunkių gamtoje niekas negraužia, nelesa.

Ūksmingose vietose, kur tik kartais švysteli saulės spindulys, žolėje išsiskiria augalas su 4 priešiniais lapais ir prie jų pamato mėlynuojančia viena didelė uoga. Tai – keturlapė vilkauogė. Ji taip pat visa nuodinga, ypač pavojingos jos uogos ir šakniastiebiai.

Čia pat vešlių lapų skraistės kyla juodos varpotosios juodžolės uogų kekės. Šios uogos nuodingos, niekas neėda ir augalo lapų – jais galima apsinuodyti.

Iki 2–3 metrų augančių šunobelių dygios šakos pasipuošė juodais žvilgančiais vaisiukais. Jų daug ir jie atrodo viliojančiai, bet – nuodingi. Tiesa, šunobelės kvapas nemalonus.

Nuodingos ir dekoratyviai atrodančios ožekšnių (tiek europinio, tiek ir karpotojo) dėžutėse esančios kietos sėklos. Patys jų tikrai nevalgysime, tačiau jeigu ožekšnio šakelę parsinešime namo ir ją pamerksime, iškritusiomis sėklomis gali susigundyti vaikai.

Sausuose pušynuose jau raudonuoja pakalnučių uogų kekės, čia pat noksta melsvos baltašaknių uogos. Eglynuose prie nudžiūvusių lapų skaisčiai raudonuoja dvilapių medučių uogų kekės, o papelkiuose, spanguolių kaimynystėje, rausta į savotiškas burbuoles sutelktos pelkinio žinginio uogos. Visos šios uogos gražios, bet – pavojingos. Pasigėrėkime ir palikime nepalietę.

Selemonas Paltanavičius

 

Informacijos šaltinis: www.valstietis.lt

Copyright © 2022 Lietuvos arboristikos centras. Visos teisės saugomos. Designed by JoomlArt.com. Joomla! yra nemokama programinė įranga, platinama pagal GNU Bendrąją Viešą Licenciją.