Lietuvos arboristikos centras

Font Size

Cpanel
Straipsniai Populiarūs Medis kraštovaizdyje Stelmužės ąžuolas atgijo: tikimasi, kad gyvuos dar 300 metų

Populiarūs

Stelmužės ąžuolas atgijo: tikimasi, kad gyvuos dar 300 metų

Vienas seniausių Europoje medžių – Stelmužės ąžuolas – šį pavasarį atgijo – pagrindinės jo šakos skleidžia lapus. Pasak specialistų, įgyvendinus ilgalaikį priežiūros planą, ąžuolas turėtų gyvuoti dar 300 metų.

Pusantro tūkstančio metų augantis ąžuolas atgijo – apsaugojus jo šaknis nuo lankytojų mindžiojimo ir išvadavus nuo trinkelių. Jis nuolat laistomas, o kad pakaktų saulės, iškirsti aplink augantys medžiai.

Zarasų muziejaus kolekcijos saugotoja Aldona Miškinienė teigia, kad pirmą kartą ąžuolas tvarkytas prieš šimtą metų. Vėliau į medžio kamieną pripilta betono, kamienas sukaustytas metalu. Anot ąžuolą tyrinėjusio čekų mokslininko Martino Nemeco, reikėjo skubiai pašalinti perteklines apsaugos priemones.

Čekų ir Lietuvos mokslininkai bendradarbiaudami su arboristais iš Didžiosios Britanijos zarasiečiams pasiūlė, kaip išsaugoti Stelmužės ąžuolą – nustatytas fiziologinis ir biocheminis medžio gyvybingumas. Šiandiena jau žaliuoja visos ąžuolo pagrindinės penkios šakos.

Lietuvoje auga keturi saugomais gamtos paminklais pripažinti ąžuolai, kurių kamieno apimtis siekia daugiau kaip 7 metrus.

 

Informacijos šaltinis: www.lrs.lt

 
Copyright © 2022 Lietuvos arboristikos centras. Visos teisės saugomos. Designed by JoomlArt.com. Joomla! yra nemokama programinė įranga, platinama pagal GNU Bendrąją Viešą Licenciją.