Lietuvos arboristikos centras

Font Size

Cpanel

Populiarūs

Peršalimą išgydys drebulė

persalymas 500Vaistams naudojami drebulės lapiniai pumpurai ir jaunų šakelių žievė. Juose gausu eterinio aliejaus, dervų, vitaminų, mineralinių, rauginių ir kitų medžiagų.

Drebulė kaupia glikozidą saliciną, kuris gerai dezinfekuoja, slopina uždegimą, mažina karščiavimą, raumenų spazmus, malšina skausmą. Todėl drebulės preparatai naudojami viršutinių kvėpavimo takų ir skrandžio ligoms gydyti. Liaudies medicinoje drebulių pumpurais gydomas ir peršalimas, viduriavimas, išoriškai – nudegimai, odos žaizdos, hemorojus.

Kvapūs ir lipnūs drebulės lapiniai pumpurai yra mažesni ir minkštesni už žiedinius pumpurus, kurie vaistinei žaliavai netinka. Ant augalo šakelių dažnai būna keletas žiedinių, tarp jų viršūnėje – vienas lapinis pumpuras, kurį perlaužus matyti gelsvi lapeliai su dervinga medžiaga tarp jų.

Pumpurus reikia nuskabyti ir išdžiovinti. Gerai išdžiūvę lapiniai pumpurai spaudžiami nesubyra, yra gelsvai rudos spalvos, o jų kvapas primena bičių pikio aromatą. Lipnią pumpurų masę išspaudus į vandenį arba degtinę, tirpalas pabąla – jame išsiskiria dervinga pumpurų medžiaga. Lapinius pumpurus galima ir užplikyti, dėti į arbatas – jos taip pat pabals.

Arbatas ar tirpalus su drebulių pumpurais reikėtų gerti profilaktiškai nuo peršalimo ir kitų infekcinių susirgimų. Arbatai užtenka vieno arbatinio šaukštelio drebulės pumpurų, užpiltų stikline verdančia vandens. Palaikius uždengtą preparato stiklinę valandą, arbatą reikia nukošti ir gerti po vieną ar du valgomuosius šaukštus 5–6 kartus per dieną.

Jaunos drebulės šakų žievė padeda iš organizmo pašalinti skysčius ir numalšinti sąnarių skausmus. Žievę reikia išdžiovinti ir iš jos paruošti arbatą – valgomąjį šaukštą žievės užplikyti dviem stiklinėmis vandens ir pavirti pusvalandį. Drebulės žievės arbata geriama po pusę stiklinės 3–4 kartus per dieną.

Drebulės preparatų nepatartina vartoti esant alergijai salicilatams ar kitoms uždegimo slopinamuoju poveikiu pasižyminčioms medžiagoms, sergant astma ar esant polinkiui į alergiją.

zolininke

Žolininkė Jadvyga Balvočiūtė, „Valstiečių laikraštis"

 

 

 

 

 

 

 

Informacijos šaltinis: www.delfi.lt

 

Copyright © 2022 Lietuvos arboristikos centras. Visos teisės saugomos. Designed by JoomlArt.com. Joomla! yra nemokama programinė įranga, platinama pagal GNU Bendrąją Viešą Licenciją.