Lietuvos arboristikos centras

Font Size

Cpanel
Renginių kalendorius Bus apdovanotos geriausiai teritorijas tvarkančios Lietuvos vaikų švietimo įstaigos

Renginių kalendorius

Bus apdovanotos geriausiai teritorijas tvarkančios Lietuvos vaikų švietimo įstaigos

konkursas 300Aplinkos, Švietimo ir mokslo ministerijų darbuotojai, Lietuvos savivaldybių asociacijos, Lietuvos kraštovaizdžio architektų sąjungos, Lietuvai pagražinti draugijos atstovai rugsėjo – spalio mėnesiais lankėsi I konkurso etapą surengusių savivaldybių geriausiai besitvarkančiose mokyklose, vaikų darželiuose, bendravo su jų vadovais, mokytojais ir vaikais.

Įgyvendindami Lietuvos kraštovaizdžio politikos gaires ir norėdami paskatinti puoselėti aplinkos gražinimo ir kraštovaizdžio kūrimo tradicijas, nustatyti gražiausias ir geriausiai tvarkomas vaikų švietimo įstaigų teritorijas šalyje ir skleisti jų gerąją patirtį, 2010 m. birželio-spalio mėnesiais vyko Aplinkos ir Švietimo ir mokslo ministerijų organizuojamas Geriausiai tvarkomų Lietuvos vaikų švietimo įstaigų teritorijų konkursas-apžiūra.

Šiuo konkursu siekiama atkreipti dėmesį į tai, kad vaikų švietimo įstaigų teritorijos turi būti naudojamos pagal vaikų ir pedagogų poreikius ir kraštovaizdžio pobūdį, džiuginti gera želdinių, poilsio zonų, statinių, sporto aikštynų, takų būkle ir priežiūra, švara, jos turėtų išsiskirti savitais, estetiškais kraštovaizdžio tvarkymo sprendimais, saugant, tausojančiai ugdymo procese naudojant vandens telkinių pakrantes, senus medžius, riedulius, atskleidžiant etnografinius regiono bruožus, įtraukiant vaikus ir jaunimą į teritorijos tvarkymo ir kraštovaizdžio kūrimo procesą, ugdant ateities piliečius – kūrėjus, sąmoningai saugančius kraštovaizdžio vertybes.

Konkursas vyko dviem etapais: savivaldybėse ir visoje šalyje.

Geriausiai tvarkomų Lietuvos vaikų švietimo įstaigų teritorijų apžiūros-konkurso pirmą etapą surengė 37 savivaldybės visose apskrityse. Šių savivaldybių duomenimis į kasdieninio naudojimo teritorijų kraštovaizdžio tvarkymo kokybę atkreipė dėmesį du trečdaliai tokio pobūdžio įstaigų: 468 ikimokyklinio ugdymo įstaigos ir net 984 bendrojo lavinimo mokyklos. Jose didžiąją dienos ir metų dalį praleidžia, žinių, išminties semiasi, praktinius gamtos pažinimo ir aplinkos tvarkymo įgūdžius lavina 93 660 ikimokyklinio ir 440 504 mokyklinio amžiaus vaikai.

Aktyviausiai konkursas vyko didžiausia šalyje bendrojo lavinimo mokyklų ir vaikų darželių gausa pasižyminčioje Vilniaus apskrityje, kur kelintą kartą rengiamas konkursas įtraukė aštuonias savivaldybes. Šalies vertinimo komisijai pateiktos 9 ikimokyklinio ugdymo įstaigų (iš 189) ir 7 mokyklų (iš 329) kandidatūros. Šiaulių apskrityje konkursą surengė ir nugalėtojus išrinko 6 iš 7 savivaldybių, Klaipėdos apskrityje - 5 iš 7. Iš viso savivaldybėse buvo pripažintos nugalėtojomis ir įvairiai pagerbtos 31 ikimokyklinio ugdymo įstaiga ir 35 bendrojo lavinimo mokyklos.

Vadovaujantis Konkurso nuostatais, išrinkti 10 gražiausių ikimokyklinio ugdymo programą vykdančių įstaigų ir 10 bendrojo lavinimo mokyklų teritorijų Lietuvoje - po nugalėtoją abiejose kategorijose kiekvienoje apskrityje.

Geriausiai tvarkomų Lietuvos vaikų švietimo įstaigų teritorijų apžiūros-konkurso nugalėtojai bus pagerbti spalio 20 d. Vilniuje, A. Juozapavičiaus 9, Generalinės miškų urėdijos didžiojoje salėje minint Europos kraštovaizdžio konvencijos pasirašymo Florencijoje (Italija) 10 –metį.

Šios gražios sukakties proga organizuojamame renginyje bus aptartas Europos kraštovaizdžio konvencijos įgyvendinimas Lietuvoje, visuomenės supratingumo didinimo, integruoto ugdymo, bendradarbiavimo ir bendruomenių stiprinimo svarba saugant ir kuriant kraštovaizdį. Švietimo įstaigų vadovai, savivaldybių administracijų darbuotojai kartu su Aplinkos, Švietimo ir mokslo, Kultūros, Vidaus reikalų ministerijų, Lietuvos savivaldybių asociacijos, Darnios plėtros instituto, Lietuvos kraštovaizdžio architektų sąjungos specialistais ir visuomeninių organizacijų – Lietuvai pagražinti draugijos ir Lietuvai pagražinti Vilniaus draugijos atstovais diskutuos apie kraštovaizdžio tvarkymo priemones ir būdus, dalinsis geros praktikos pavyzdžiais puoselėjant vaikų švietimo įstaigų aplinką.

Konkurso nugalėtojams atminimo lentas, padėkas ir dovanas įteiks aplinkos viceministras Arūnas Remigijus Zabulėnas ir Švietimo ir mokslo ministerijos kancleris Dainius Numgaudis. Specialiuosius prizus teiks Lietuvos kraštovaizdžio architektų sąjungos, VĮ “Grunto valymo technologijos” atstovai.

Europos kraštovaizdžio konvencija primena, kad kraštovaizdis yra žmogaus ir tautos savasties dalis, vietos kultūros pamatas, vienas svarbiausių individualios ir socialinės gerovės elementų. Šis dokumentas buvo pasirašytas Europos mastu supratus, kad dėmesys, priežiūra reikalinga tiek išskirtinėms vietovėms, tiek kasdieninei aplinkai ir įvertinus bendradarbiavimo svarbą saugant, tvarkant ir planuojant kraštovaizdį.

Platesnė informacija: Kraštovaizdžio skyriaus vyriausioji specialistė Giedrė Godienė, tel. 266 36 14.

 

Informacijos šaltinis: www.am.lt

Copyright © 2023 Lietuvos arboristikos centras. Visos teisės saugomos. Designed by JoomlArt.com. Joomla! yra nemokama programinė įranga, platinama pagal GNU Bendrąją Viešą Licenciją.