Lietuvos arboristikos centras

Font Size

Cpanel
Renginių kalendorius Prikelkime nykstančias pievas naujam gyvenimui!

Renginių kalendorius

Prikelkime nykstančias pievas naujam gyvenimui!

Kviečiame ūkininkus, kurių prižiūrimoje pievoje aptinkama bent viena iš globaliai nykstančių paukščių rūšių, pasinaudoti galimybe sutvarkyti ją ir įrengti joje demonstracinį ūkį. Pievos - tai gamtinė buveinė, kurioje natūralus gamtos grožis formuojamas ir puoselėjamas tik dėka darnios žmogaus veiklos. Būtent ūkininkavimo ypatumai ir nulemia kaip pieva atrodys, ar turtinga bus jos biologinė įvariovė. Deja, keičiantis ūkininkavimo tradicijoms mažėja pievose ganomų gyvulių, jos rečiau šienaujamos, todėl jos sparčiai skursta, apželia krūmynais, svetimžemiais bei nitrofiliniais augalais, arba dar blogiau! , yra suariamos ar užstatomos. Taip prarandamos retų gyvūnų ir augalų buveinės, tuo pačiu nyksta pievų paukščiai, ypač saugomi, kurie yra susiję su natūralių pievų plotais.  Šiuo metu Baltijos aplinkos forumas ir Lietuvos ornitologų draugija vykdo projektą skirtą globaliai nykstančių pievų paukščių  - griežlės, stulgio ir meldinė nendrinukės – apsaugai. Šiems paukščiams reikalingos drėgnos, derlingos ir šienaujamos pievos, tad šių rūšių apsaugos perspektyvos siejamos su agrarine aplinkosauga. Tai atsakingas, gyvajai gamtai palankus ūkininkavimas, siekiant išsaugoti biologinę įvairovę, todėl vykdomo projekto tikslas – skatinti agrarinę aplinkosaugą, siekti, kad kuo daugiau ūkininkų atitinkamai tvarkytų pievas. Šiuo metu yra vykdoma šių globaliai nykstančių paukščių rūšių inventorizacija, kartu surenkant informaciją apie  tinkamų jiems buveinių paplitimą.

Dalyje teritorijų, kuriose gali gyventi ar gyvena bent viena iš minėtų globaliai nykstančių paukščių rūšių, bus steigiami demonstraciniai ūkiai.  Tokios teritorijos planuojamos įvairiuose Lietuvos rajonuose. Demonstraciniame ūkyje bus galima ne tik praktiškai susipažinti su agrarinės aplinkosaugos  priemonių taikymu, bet ir įvertinti  jų efektyvumą. Kartu, žinoma, iš ūkininkų pasisemti žinių ir pažangių idėjų. Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programoje numatytos įvairios agrarinės aplinkosaugos priemonės, kurias vykdydami ūkininkai  gali gauti specialias išmokas! . Todėl šie demonstraciniai ūkiai bus naudingi ir regionų konsultavimo specialistams, kur jie galės kiekvienam besidominčiam parodyti kaip realų pavyzdį. Steigiant demonstracinį ūkį, projekto lėšomis bus atkuriamos geros būklės pievos, o tuo pačiu ir paukščiams palankios buveinės. Taip pat bus įrengta lankymui skirta infrastruktūra (pažintiniai takai, stendai). Vėliau bus leidžiami leidiniai, skirti agrarinės aplinkosaugos ir palankių gamtai/ demonstracinių ūkių propagavimui.

Todėl kviečiame visus ūkininkus, kurių prižiūrimoje pievoje aptinkama bent viena iš minimų globaliai nykstančių paukščių rūšių, pasinaudoti minėta galimybe įrengti joje demonstracinį ūkį. Kartu siūlome ne tik specialistų patarimus apie darnų ūkininkavimą, bet ir reikalingą paramą teritorijos sutvarkymui ir infrastruktūros įrengimui, o taip pat pagalbą pildant paraišką pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programą numatytų išmokų gavimui. Žinant, kad kai kurias iš minėtų pievų paukščių sunku aptikti net ir specialistams, tiesiog prašome visus norinčius atsiųsti mums trumpą savo ūkio aprašymą ir ateities planus (ar ketinate plėstis ar ne?). Visą informaciją! siųsti Kristinai Šležaitei el. paštu: Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. .

 

Informacijos šaltinis: www.aplinkosauga.lt

Copyright © 2024 Lietuvos arboristikos centras. Visos teisės saugomos. Designed by JoomlArt.com. Joomla! yra nemokama programinė įranga, platinama pagal GNU Bendrąją Viešą Licenciją.