Lietuvos arboristikos centras

Font Size

Cpanel
Straipsniai Populiarūs Požiūris Ar šiemet „(nebe)gelbėsime kaštonų“

Populiarūs

Ar šiemet „(nebe)gelbėsime kaštonų“

katino kastonas

G.Katino nuotr. / Kaštonas

Kas Lietuvoje nežino kaštonų? Tai be galo dekoratyvūs, net iki 36 m aukščio išaugantys, medžiai. Ir vainikai jų puošnūs, ir žiedai tarsi degančios žvakės papuošia mūsų gražiausiąjį mėnesį – gegužį. Tad neatsitiktinai pernai Generalinė miškų urėdija kartu su viešosios įstaigos „Mes darom“ atstovais visus gamtos mylėtojus ir aplinkos puoselėtojus kvietė prisidėti prie prisidėti prie akcijos „Gelbėkime kaštonus“. Tačiau, nedaug kur Lietuvoje yra didesnių kaštonų medynų, todėl sudėtinga rengti masines akcijas, bet padėti kaštonams galime ir kiekvienas savarankiškai.

Tiesa, kaštonas - ne mūsų kraštų medis – jis kilęs iš Balkanų, bet dabar taip paplitęs mūsuose, kad negali ir įsivaizduoti savo gyvenamos aplinkos be jų. Bet ne tik dėl grožio kaštonai mėgiami. Kaštonų žiedų medus tinka organizmui stiprinti, kosuliui malšinti. Vertingi yra spiritiniai kaštonų antpilai kurie naudojami skaudamiems sąnariams įtrinti, nuo kojų venų išsiplėtimo, hemorojaus, vidurių užkietėjimo. Kaštonas gydo nemigą, blogą nuotaiką, ramina, padeda nugalėti baimę, todėl dažnam mūsų vertėtų nuolat nešiotis kišenėje kelis kaštono vaisius. Naudojami kaštonai ir kosmetikos pramonėje, ir dar daug kur.

Deja, daugelį mūsų gerokai liūdina tai, kad jau kelinti metai kai Lietuvoje kaštonų lapais labai kenčia nuo neseniai iš pietų kraštų atėjusio ir mūsų kraštuose išplitusio kenkėjo - keršosios kaštoninės kandelės. Tačiau mes galime ir privalome padėti šiems kilniems medžiams. Vienas iš paprasčiausių būdų – nuolat šalinti nukritusius kaštonų lapus, kol šis, nukritusiuose lapuose besivystantis, kenkėjas nuo lapų dar nespėja pereiti vėl ant medžių. Pirmiausia, grėbkime lapus po šalimais augančiais kaštonais, po to apsidairykime ar nėra kur nors netoliese daugiau šių medžių, nes atskirose teritorijose lapų rinkimas žymesnės naudos neduos ten augančių kaštonų apsaugai, nes kandelės pavasarį atskris iš kitų apylinkių.

GRYNAS.lt rašė, kad Kauno miesto savivaldybė ėmėsi ir modernesnių kaštonų gydymo būdų.

Surinktus lapus reikia kompostuoti ir pridengti kitomis kompostui naudojamomis medžiagomis, tik nerekomenduojama lapų deginti, kad dūmai neterštų aplinkos. Tačiau kaštonų lapų rinkimas ir kompostavimas tik tuomet bus veiksmingas, jei krentantys lapai bus renkami visuotinai ir pastoviai, ir teisingai kompostuojami. Lapus reikia pradėti rinkti vasarą, vos tik pradėjus lapams kristi ir rinkti iki visiško jų nukritimo rudenį. Negalima apsiriboti vienkartiniu grėblio pamojavimu – lapus grėbti reikia tol, kol ant žemės rasis nauji nukritę lapai. Tik nuoseklus darbas ir kantrybė, gali padėti mums išsaugoti šį nuostabų medį.

 

Informacijos šaltinis: www.grynas.lt

Copyright © 2023 Lietuvos arboristikos centras. Visos teisės saugomos. Designed by JoomlArt.com. Joomla! yra nemokama programinė įranga, platinama pagal GNU Bendrąją Viešą Licenciją.