Lietuvos arboristikos centras

Font Size

Cpanel
Straipsniai Populiarūs Požiūris Ruduo – aplinkos apželdinimo metas

Populiarūs

Ruduo – aplinkos apželdinimo metas

Sodinukai urbanizuotoms teritorijoms turi būti šiek tiek didesni už skirtus miškui, bet mažesni už sodinamus bendruomeniniuose kiemuose.

Tinkamiausi – konteineriniai ir ryšuliuose įpakuotomis šaknimis sodmenys, tačiau sodinami ir su žemės gumulu arba plikomis šaknimis. Tiesiog vazonuose išaugintus sodmenis galima sodinti visą šiltąjį metų laiką, o išimtus iš ryšulių, plikomis šaknimis ir iškastus su žemės gumulais – tik prieš vegetacijos pradžią ir jai pasibaigus.

Ruoštis reikia iš anksto

Duobės kasamos dvi tris savaites iki sodinimo, kad kurį laiką oksiduotųsi augalams kenksmingi metalai (geležis, aliuminis) ir išsivėdintų dirvožemis – išgaruotų augalams kenksmingos rūgštys. Nesant tokios galimybės, galima kasti duobes ir sodinimo dieną.
Duobės turi būti 25-50% didesnės už vazoną, žemės gumulą ar šaknų sistemą.
• Medeliams sodinti dažniausiai kasamos 75–90 cm gylio, o medeliams su išvystyta liemenine šaknimi – 80–100 cm gylio ir 60–80 cm skersmens duobės.
• Krūmams ir lianoms sodinti paprastai pakanka 50 cm gylio ir 50 cm skersmens duobių.
• Gyvatvorėms sodinti kiekvienai eilei kasamas 50 cm gylio ir 40–50 cm pločio griovelis.
Medeliams duobės dugne įkalamas vienas (nuo vyraujančių vėjų pusės) arba du (priešingose pusėse) kuolai. Jie turi būti tokio ilgio, kad virš žemės paviršiaus kyšotų 80 cm aukščio atraminiai stulpeliai. Prie jų bus rišami medelių stiebai.

Spygliuočių ir visžalių lapuočių

10 m. ir vyresnių medžių sodinukai privalo būti su konteineriuose arba ryšuliuose glaustai suformuotomis šaknimis su žemės gumulais. Išėmus sodinuką iš vazono, tankiai aplink šaknų gumulą susisukusias šaknis būtina patrumpinti, aštriu peiliu trim įgilintais (apie 1 cm gylio) pjūviais įrėžiant nuo viršaus iki apačios. Plikomis šaknimis nerekomenduojama sodinti ąžuolo, beržo, riešutmedžio genties ir kitų sunkiai prigyjančių rūšių medelių.

Sodinimo technologija

Duobės dugne paberiamas 10 cm augalinės žemės sluoksnis. Jis perkasamas su esamu dugno gruntu. Pereinamasis sluoksnis reikalingas tam, kad sausrų metu šaknis pasiektų kapiliarinė drėgmė. Ant pereinamojo sluoksnio beriamas augalinės žemės (komposto ar perpuvusio mėšlo) sluoksnis. Jis turi būti tokio storio, kad, sumynus žemes ir pastačius sodinuką, šaknies kaklelis būtų 1-2 cm virš žemės paviršiaus. Susislėgus dirvožemiui, jis liktų žemės paviršiaus lygyje.  

Plikomis šaknimis nerekomenduojama sodinti ąžuolo, beržo, riešutmedžio genties ir kitų sunkiai prigyjančių rūšių medelių.

Plikomis šaknimis nerekomenduojama sodinti ąžuolo, beržo, riešutmedžio genties ir kitų sunkiai prigyjančių rūšių medelių.

Raimundo Šuikos nuotrauka

Jeigu dirvožemis lengvas, nederlingas ir laidus vandeniui, medžių ir krūmų sodinimo duobių dugne rekomenduojama berti ir suminti 15 cm storio priemolio sluoksnį.

Augalams plikomis šaknimis sodinti duobės dugnas formuojamas dvejopai:

• kai aiškiai išreikšta liemeninė šaknis, beriant ir suminant augalinę žemę, dugne suformuojama duobutė;

• kai yra tik kuokštinės šaknys, dugne suminamas augalinės žemės kauburėlis, o šaknys jo nuolaidžiais šlaitais paskleidžiamos į šalis.

Aplink šaknų sistemą beriama augalinė žemė. Užbėrus iki pusės aukščio, ji suminama. Paskui beriama iki žemės paviršiaus ir vėl sutankinama.

Paskutiniai darbai

Iš grunto, iškasto iš gilesnių duobės sluoksnių, aplink šaknų sistemą supilamas 5–8 cm aukščio juosiamasis pylimėlis, kad virš supiltinio dirvožemio su augalo šaknimis susidarytų lėkštelės formos įduba.

Laistoma pasodinus ir dar 2 kartus per savaitę. Mažiems, iki 1,5 m aukščio medeliams ir bet kokio dydžio krūmams vienu laistymu pakanka 20 l, didesniems reikia 30–50 l vandens.

Pasodinti medeliai ir krūmai ganėtinai gerai prigyja ir jau pirmąjį sezoną sparčiai auga, jei sodinimo metu genimi vadovaujantis Aplinkos ministerijos aprobuotais „Medžių ir krūmų genėjimo pagrindais“ (E.Navys, 2002).

Mulčias (geriausia smulkintos medžių šakelės arba žievės) beriamas žiemos pradžioje, 3–5 cm storio sluoksniu.

Labai naudinga lipnia juosta apvynioti sodinamų medelių stiebus – taip sumažinamas drėgmės išgaravimas per žievę iš sultingo meristeminio audinio.

Evaldas Vylius Navys

 

Informacijos šaltinis: www.valstietis.lt

 

Copyright © 2023 Lietuvos arboristikos centras. Visos teisės saugomos. Designed by JoomlArt.com. Joomla! yra nemokama programinė įranga, platinama pagal GNU Bendrąją Viešą Licenciją.