Lietuvos arboristikos centras

Font Size

Cpanel
Naujienos ir informacija Galimi pakenkimai Lietuvos miškuose 2011 m.

Naujienos ir informacija

Galimi pakenkimai Lietuvos miškuose 2011 m.

galimi pazeidimaiPer kelis paskutinius dešimtmečius Dzūkijos pušynams kenkė kelios spyglius graužiančių vabzdžių rūšys: paprastasis pušinis pjūklelis, pušinis pelėdgalvis, pušinis verpikas ir verpikas vienuolis. Kas keliolika metų susiformuodavo kurio nors vieno iš šių kenkėjų masinio pasidauginimo židiniai. 2009 metais pušinio verpiko (Dendrolimus pini) populiacija išaugo į masinio dauginimosi židinius. 2010 metų pavasarį pušinio verpiko vikšrai Varėnos miškų urėdijos administruojamos teritorijos šiluose 4600 ha plote galėjo nugraužti 30-100% pušų spyglių. Jie buvo naikinami 6380 ha plote su aviacija išpurškiant biologinį insekticidą Foray 76B. Dėl kenkėjo židinio netolygaus išsidėstymo į purškiamą plotą pateko dalis miškų su mažesne spyglių nugraužimo grėsme. Nupurkštame plote pušinis verpikas sunaikintas ir ten 2011 metais miškui grėsmės nekels. Detaliosios kenkėjo apskaitos Varėnos miškų urėdijos Dainavos, Perlojos, Zervynų girininkijose rodo, kad lyginant su 2009 metais, 2010 m. rudenį kenkėjas sutinkamas didesniame plote. Tačiau 2011 metais pušinis verpikas 30-50% intensyvumu spyglius gali nugraužti tik apie 100 ha plote kelių miško kvartalų atskiruose sklypuose, likusiame plote pušims jis gali pakenkti iki 30% intensyvumu.

Dėl 2010 m. rugpjūčio pradžioje siautusio škvalo miškuose išvartyta ir išlaužta virš 1,0 milijono m³ medienos 70 tūkst. ha plote. Miškai labiausiai nukentėjo Varėnos, Alytaus, Prienų, Kauno, Trakų, Kaišiadorių, Švenčionių rajonuose. Vėjavartos ir vėjalaužos sparčiai tvarkomos, dauguma jų iš miško bus pašalintos iki 2011 metų pavasarinio orų atšilimo. 2011 metais likę eglių ir pušų vėjavartos, vėjalaužos ir medžiai su vėjo patraukytomis šaknimis bus labai tinkamas substratas vabzdžiams – medžių liemenų ir techniniams kenkėjams pasidauginti. 2012 metais dėl to gali būti masinis medžių liemenų kenkėjų išplitimas eglynuose ir pušynuose, jei tam bus palankūs orai. Be to, dėl škvalo iškirstų pušų ir eglių kelmuose 2011 metais galės pasidauginti Hylobius genties pušiniai straubliukai, kurie 2012-2013 metais kenks ten pasodintiems spygliuočių želdiniams.

Netikrasis eglinis skydamaris (Physokermes piceae) šlapiose augavietėse, nusausintuose durpynuose, sausose nenašiose augavietėse augančius eglynus 2009 metais pakenkė 174 ha plote. 2010 metais šis kenkėjas pastebėtas 6228 ha įvairaus amžiaus eglynuose: nuo brandaus amžiaus medynų iki želdinių. Dalį džiūstančių eglynų teko iškirsti. Dėl kenkėjui nelabai tinkamų 2010 metų oro sąlygų ir išplitusių skydamarį parazituojančių vabzdžių, jo kenkimas 2011 metais sumažės. Tačiau dalis pakenktų eglynų džius dėl antrinių priežasčių: liemenų kenkėjų, nepalankių oro sąlygų, grybinių ligų.

Žvėrių daroma žala miškams nemažės ir 2011 metais dėl didėjančio kanopinių žvėrių ir bebrų skaičiaus. Želdiniuose ir jaunuolynuose suaktyvėjęs kanopinių žvėrių kenkimas pastebėtas ir 2010 metų rudenį.

Kuršių nerijos nacionaliniame parke pastebėtas paprastojo pušinio pjūklelio (Diprion pini) pagausėjimas ir 2011 metais galimi pušų spyglių pagraužimai kelių hektarų plote.

Žemaitijoje Varnių regioninio parko beržynuose išplitęs neporinis verpikas (Lymantria dispar) 2011 metais gali nugraužti virš 70% lapų 25 ha plote, tačiau dėl saugomos teritorijos statuso (telmologinis draustinis), šlapių ir pelkinių augaviečių, greta esančių vandens telkinių – kenkėjo naikinimas insekticidais antžeminiu būdu neįmanomas, o dėl labai sudėtingos židinio ploto konfigūracijos, netolygiai išsidėsčiusių nedidelių, nekompaktiškų medynų sklypų – jo naikinimas aviacijos pagalba neracionalus.

 

Informacijos šaltinis: www.lvmi.lt

 

Copyright © 2024 Lietuvos arboristikos centras. Visos teisės saugomos. Designed by JoomlArt.com. Joomla! yra nemokama programinė įranga, platinama pagal GNU Bendrąją Viešą Licenciją.