Lietuvos arboristikos centras

Font Size

Cpanel
Naujienos ir informacija Nuo škvalo nukentėjusių miškų savininkams – viliojančių pasiūlymų suktinis

Naujienos ir informacija

Nuo škvalo nukentėjusių miškų savininkams – viliojančių pasiūlymų suktinis

viesulo padariniai 300Pastaruoju metu miškų, kurie nukentėjo nuo rugpjūčio 8 d. škvalo, savininkai sulaukia apsukrių miško ir medienos pirkėjų pasiūlymų nebrangiai sutvarkyti stichijos nuniokotą mišką, brangiai nupirkti medieną ir netgi palankiomis sąlygomis atsodinti po sutvarkymo likusius plynus plotus. Iš pirmo žvilgsnio tokie siūlymai gali pasirodyti labai patrauklūs. Tačiau kad ir kaip jie viliotų, pasak Aplinkos ministerijos Miškų departamento Privačių miškų skyriaus vedėjo Nerijaus Kupstaičio, miško savininkui nereikėtų skubėti. Jis turėtų išsamiau pasidomėti situacija, palyginti kainas, pasikonsultuoti su nepriklausomu specialistu ir tik tada spręsti, ar sudaryti sandorį.

Pirmiausia savininkui reikia tiksliau žinoti savo miško vertę. Tam labiausiai pravers taksaciniai miško duomenys. Jie būna nurodyti konkrečiai miško valdai sudarytame miškotvarkos projekte. Jeigu tokio projekto nėra, apytikrius savo miško valdos taksacinius duomenis galima sužinoti iš Valstybės miškų kadastre saugomos informacijos. Šiuo tikslu miško savininkas turėtų kreiptis į Valstybinę miškų tarnybą. Taksacinius duomenis galima gauti ir iš regiono aplinkos apsaugos departamento rajono agentūros ar atitinkamos miškų urėdijos.

Žinant šiuos duomenis, pažeisto miško plotą ir vietą, susirinkus informaciją apie medienos ir jos paruošimo kainas, jau galima preliminariai įvertinti savo miško vertę. Orientuotis padeda ir aplinkos ministro patvirtintos nenukirsto valstybinio miško kainos. Jos pastarąjį kartą buvo indeksuotos š. m. birželį. Tik reikėtų atsižvelgti į tai, kad medienos ruošos kaštai išverstame ir išlaužytame miške yra didesni nei paprastos pagrindinio plyno kirtimo biržės atveju.

Parduodant mišką su žeme, dažniausiai kaina yra mažinama tiek, kiek tenka išlaidų miškui atkurti, kadangi naujasis savininkas tai turės daryti savo lėšomis. Tačiau toks kainos mažinimas mažiau pagrįstas tuo atveju, kai stichinės nelaimės pažeistam miškui atkurti galima gauti finansinės paramos (jeigu pažeista daugiau kaip 0,5 ha miško, kompensuojama iki 80 proc. išlaidų).

Nusprendusiam sudaryti sandorį miško savininkui vertėtų pasirūpinti rašytinės formos sutartimi, o mokant pinigus už miško sutvarkymo ar atsodinimo darbus, visuomet gauti išlaidas patvirtinančius dokumentus. Tokių dokumentų būtinai reikės prašant Europos Sąjungos paramos pažeistam miškui atkurti. Ši parama teikiama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 m. programos priemonę „Miškininkystės potencialo atkūrimas ir prevencinių priemonių įdiegimas“.

Sužinoti, ar miškas pažeistas, jo savininkas gali regiono aplinkos apsaugos departamento rajono agentūroje. Šios agentūros miškų inspektoriai bene geriausiai žino padėtį jų prižiūrimuose privačiuose miškuose. Jie ne tik išduoda leidimus kirsti mišką ar kontroliuoja privačius miškus, bet ir konsultuoja miško savininkus visais miško tvarkymo, naudojimo, atkūrimo ir apsaugos klausimais.

 

Informacijos šaltinis: www.am.lt

Copyright © 2024 Lietuvos arboristikos centras. Visos teisės saugomos. Designed by JoomlArt.com. Joomla! yra nemokama programinė įranga, platinama pagal GNU Bendrąją Viešą Licenciją.